Tajemnica urn ze Steyr PDF Drukuj
Collective grave - Urns - Steyr
Grób zbiorowy z urnami pod cmentarną ścieżką - Steyr (fot. Karl Ramsmaier)
.
Rzeczpospolita, 13 września 2011, str. A5

Cezary Gmyz - Tajemnica kilkuset urn ze Steyr


W Austrii otwarto kryptę z prochami więźniów obozu Mauthausen-Gusen. Czy są wśród nich profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego?

– Do czasu wybudowania na terenie obozu krematorium zwłoki więźniów palono właśnie w pobliskim Steyr i tam składowano urny z prochami. Jednak dopiero niedawno udało się zlokalizować betonową kryptę ukrytą pod cmentarnym chodnikiem (...)

Czytaj: Artykuł w "Rzeczpospolitej", 13 IX 2011, str.A5
Kombatant, Nr 10 (250) październik 2011, str. 17-18

Cezary Gmyz - Odnalezione urny na cmentarzu w Steyr


Podziemna krypta z prochami więźniów obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen została odkryta na cmentarzu komunalnym w Steyr (Górna Austria). Jest wysoce prawdopodobne, że są wśród nich prochy Polaków pomordowanych i zmarłych w tym najcięższym niemieckim obozie

(...)
Stanisław Zalewski, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, był więziony właśnie w tym obozie. Opowiada się za identyfikacją już odkrytych urn oraz dalszymi poszukiwaniami miejsc, gdzie mogą spoczywać urny z prochami innych więźniów. Wiadomo, że odkryta krypta nie była jedynym miejscem na cmentarzu, gdzie były składowane urny.

„Powinniśmy uczynić wszystko, by ludzie tam pomordowani nie spoczywali bezimiennie, lecz by upamiętnić ich tragedię z imienia i nazwiska. Rodziny, które sobie tego życzą, powinny mieć możliwość pochowania prochów swoich bliskich w ojczyźnie“ – mówi prezes Zalewski.

Profesor Aleksander Bursche, potomek znanego luterańskiego rodu, który odmówił wyrzeknięcia się polskości mimo niemieckich korzeni, chce powrotu prochów swoich krewnych.
„Niemcy na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera zgładzili większość członków mojej rodziny z biskupem Juliuszem Bursche. Na cmentarzu ewangelickim przy ul. Młynarskiej w Warszawie jest tylko grób symboliczny. Dla mnie bardzo ważne jest, by ich prochy spoczęły w ojczyźnie, za którą oddali życie“ – mówi prof. Bursche, który jest wybitnym archeologiem. Zapewnia, że polscy naukowcy są w stanie podjąć się poszukiwania innych miejsc spoczynku ofiar obozu (...)

 
OÖ Nachrichten,  26 stycznia 2012, godz 00:04

Hannes Fehringer - Urnen von Nazi-Opfern lagerten auf dem Friedhof unter einem Gehweg


STEYR. Unter einem Gehweg auf dem Friedhof wurde eine Gruft mit 1000 Urnen von KZ-Häftlingen entdeckt. Möglicherweise birgt eine der Blechbüchsen die Asche des berühmten Geografen Viktor Ormicki der Jagellonen-Universität Krakau, den die Nazis 1941 im KZ Gusen ermordet haben.

Czytaj: Artykuł na stronie www.nachrichten.at, 26 I 2012  
Joomla School Template by Joomlashack
School Joomla Templates and Joomla Tutorials